Krwotok z nosa? Nic trudnego!

 

W przegrodzie nosowej znajdują się liczne powierzchowne naczynia krwionośne, które przy uszkodzeniu albo także bez przyczyn zewnętrznych pękają, co prowadzi do krwawienia. Ze względu na dużą częstotliwość występowania krwawień z nosa, powstało wiele błędnych przekonań dotyczących postępowania i pierwszej pomocy. Większość krwawień ma swoje źródło w przednim odcinku jamy nosowej, tzw. splocie naczyniowym Kiesselbacha, a za tem nie stanowia bezpośredniego stanu zagrożenia zdrowia.

 

Do najczęstszych przyczyn krwawienia z nosa należą:

  • choroby ogólnoustrojowe, np. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca
  • nadmierny wysiłek fizyczny
  • urazy mechaniczne (stłuczenie lub złamanie nosa)
  • przyjmowanie leków zaburzających krzepniecie krwi (polopiryna, aspiryna), itd.
  • wysychanie błony śluzowej nosa (np. przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach, zbyt suche powietrze, nadużywanie kropli do nosa, szkodliwe warunki środowiska pracy)

Krwotok z nosa - pierwsza pomoc

 

Zanim chwycimy telefon i wykręcimy 999/112 należałoby powalczyć z krwawieniem z nosa w warunkach domowych!

 

W przypadku wystąpienia krwotoku z nosa, NIE NALEŻY odchylać głowy poszkodowanego do tyłu. Takie postępowanie powoduje spływanie krwi do gardła, może wywołać nudności, wymioty a nawet zachłyśnięcie. Osobę taką posadź z głowa lekko pochyloną do przodu oraz poproś by mocno ucisnęła skrzydełka nosa (w miejscu tuż poniżej kości nosa). Poinformuj poszkodowana osobę aby oddychała ustami. Tamować krwotok powinniśmy przez minimum 10-15 minut, by umożliwić wytworzenie skrzepu. Wypluwaj krew. Nie połykaj krwi, ponieważ podrażnia żołądek i prowokuje wymioty.

 

Jeżeli jama nosa jest niedrożna (katar, skrzepy krwi) chory powinien wydmuchać nos a następnie rozpocząć tamowanie. Najłatwiej tego dokonać ściskając palcem wskazującym i kciukiem skrzydełka nosa z obydwu jego stron. Po zatamowaniu krwawienia nie powinniśmy od razu oczyszczać nosa, jeśli jest to jednak konieczne, należy uczynić to z wielką delikatnością.

 

Popularne schładzanie [zimne kompresy na czole i nasadzie nosa chorego] nie jest sposobem na zatamowanie krwawienia, może jednak zwiększyć komfort osoby poszkodowanej. Niektóre źródła medyczne uznają tą metodę za wątpliwą. W przypadku utraty przytomności poszkodowanego w przebiegu krwotoku z nosa należy taką osobę ułożyć w pozycji bezpiecznej, po uprzednim upewnieniu się, że poszkodowany oddycha prawidłowo. Pamiętaj o kontroli oddechu! W przypadku braku oddechy rozpocznij niezwłocznie resuscytację krążeniowo-oddechową [RKO].

 

Pamiętajmy! - krwawienie z nosa nie jest zwykle stanem zagrożenia życia, a więc i powodem do wezwania zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego [PRM]. Jeśli krwawienie nie ustąpi w ciągu kilkunastu minut powinniśmy zawieźć poszkodowanego do szpitala na konsultację laryngologiczną. Również powtarzające się epizody krwawień powinny być poddane diagnostyce lekarskiej.

 



Imię / nick
Treść komentarza

U nas możesz liczyć na

 

płatności

Szybkie płatności

bezpieczne transakcje

Szybkie zakupy

bez zakładania konta

zwroty

14 dniowe

prawo do zwrotu towaru

Darmowa dostawa
przy zakupach za min. 3000zł

Szybka wysyłka
natychmiastowa realizacja

 


  DOŁĄCZ DO NAJLEPSZYCH!

  Zrealizuj swój Projekt AED, pomożemy Ci!

 

NAPISZ DO NAS!

MEDISCOM

62-050 Krosno, os. Miodowe 3/7

tel.kom.: +48 663 896 191

e-mail: biuro@mediscom.pl

 

SOCIAL MEDIA

Bądź z nami na bieżąco!

 

  INSTAGRAM   facebook 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.