Krwotok z nosa? Nic trudnego!

 

W przegrodzie nosowej znajdują się liczne powierzchowne naczynia krwionośne, które przy uszkodzeniu albo także bez przyczyn zewnętrznych pękają, co prowadzi do krwawienia. Ze względu na dużą częstotliwość występowania krwawień z nosa, powstało wiele błędnych przekonań dotyczących postępowania i pierwszej pomocy. Większość krwawień ma swoje źródło w przednim odcinku jamy nosowej, tzw. splocie naczyniowym Kiesselbacha, a za tem nie stanowia bezpośredniego stanu zagrożenia zdrowia.

 

Do najczęstszych przyczyn krwawienia z nosa należą:

  • choroby ogólnoustrojowe, np. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca
  • nadmierny wysiłek fizyczny
  • urazy mechaniczne (stłuczenie lub złamanie nosa)
  • przyjmowanie leków zaburzających krzepniecie krwi (polopiryna, aspiryna), itd.
  • wysychanie błony śluzowej nosa (np. przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach, zbyt suche powietrze, nadużywanie kropli do nosa, szkodliwe warunki środowiska pracy)

Krwotok z nosa - pierwsza pomoc

 

Zanim chwycimy telefon i wykręcimy 999/112 należałoby powalczyć z krwawieniem z nosa w warunkach domowych!

 

W przypadku wystąpienia krwotoku z nosa, NIE NALEŻY odchylać głowy poszkodowanego do tyłu. Takie postępowanie powoduje spływanie krwi do gardła, może wywołać nudności, wymioty a nawet zachłyśnięcie. Osobę taką posadź z głowa lekko pochyloną do przodu oraz poproś by mocno ucisnęła skrzydełka nosa (w miejscu tuż poniżej kości nosa). Poinformuj poszkodowana osobę aby oddychała ustami. Tamować krwotok powinniśmy przez minimum 10-15 minut, by umożliwić wytworzenie skrzepu. Wypluwaj krew. Nie połykaj krwi, ponieważ podrażnia żołądek i prowokuje wymioty.

 

Jeżeli jama nosa jest niedrożna (katar, skrzepy krwi) chory powinien wydmuchać nos a następnie rozpocząć tamowanie. Najłatwiej tego dokonać ściskając palcem wskazującym i kciukiem skrzydełka nosa z obydwu jego stron. Po zatamowaniu krwawienia nie powinniśmy od razu oczyszczać nosa, jeśli jest to jednak konieczne, należy uczynić to z wielką delikatnością.

 

Popularne schładzanie [zimne kompresy na czole i nasadzie nosa chorego] nie jest sposobem na zatamowanie krwawienia, może jednak zwiększyć komfort osoby poszkodowanej. Niektóre źródła medyczne uznają tą metodę za wątpliwą. W przypadku utraty przytomności poszkodowanego w przebiegu krwotoku z nosa należy taką osobę ułożyć w pozycji bezpiecznej, po uprzednim upewnieniu się, że poszkodowany oddycha prawidłowo. Pamiętaj o kontroli oddechu! W przypadku braku oddechy rozpocznij niezwłocznie resuscytację krążeniowo-oddechową [RKO].

 

Pamiętajmy! - krwawienie z nosa nie jest zwykle stanem zagrożenia życia, a więc i powodem do wezwania zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego [PRM]. Jeśli krwawienie nie ustąpi w ciągu kilkunastu minut powinniśmy zawieźć poszkodowanego do szpitala na konsultację laryngologiczną. Również powtarzające się epizody krwawień powinny być poddane diagnostyce lekarskiej.

 Imię / nick
Treść komentarza
Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.